Zarządzanie czasem

Jak osiągnąć sukces w zarządzaniu czasem?

W naszym, życiu – w dobie szybkości i ilości spraw do załatwienia, mamy coraz mniej czasu dla siebie i naszych bliskich. Jak więc sprawić by czas nam tak bardzo nie uciekał? Co zrobić by osiągnąć sukces w zarządzaniu czasem?

Na początek musisz wiedzieć jedno. Aby w pełni zarządzać czasem musisz przestać żałować przeszłych niepowodzeń i zacząć uczyć się na błędach.

Zasada 1: Przestań  żałować przeszłych niepowodzeń i zacznij uczyć się na błędach.

To ważne w drodze do sukcesu, by nie trwonić swojego cennego czasu na rozpamiętywanie, co mogliśmy zrobić lepiej. Zacznijmy już teraz kreować jutro.

Zasada nr 2: Szukaj pozytywnych aspektów we wszystkim co robisz.

Pamiętaj, że jeśli robisz coś całkowicie bezużytecznego, wtedy bez względu na to, jak bardzo próbujesz pozbyć się tego uczucia, nic z tego nie wyjdzie, bo tak naprawdę tracisz czas.

Zasada nr 3: Korzystaj z przypomnień.

Tutaj całkiem przydatne okazują się smartfony i inne urządzenia elektroniczne. Można dołączyć alarm do wpisu w elektronicznym kalendarzu i urządzenie podpowie nam co zrobić. W papierowym notesie sam musisz regularnie sprawdzać wpisy, co uważam za niepraktyczne. Inną formą przypomnienia jest trzymanie w domu lub w biurze małych, samoprzylepnych karteczek. Tylko po co?

Zasada nr 4: Skoncentruj się na jednej rzeczy.

Efektywne zarządzanie czasem wymaga skoncentrowania się na jednej rzeczy. Działanie z kilkoma rzeczami na raz sprawia, że jesteś rozproszony i stajesz się zirytowany tym, że działanie ci nie wychodzi.

Zasada nr 5: Przekazuj obowiązki.

 Jeśli w natłoku spraw bierzących jesteśmy zmuszeni przez pracodawców, kolegów z pracy brać na swoje barki coraz więcej obowiązków. Nie ze wszystkimi możemy się zmierzyć, nie wszystkie wykonujemy, w związku z tym nasz stos spraw niezałatwionych rośnie. A to z kolei oznacza, że możemy zacząć się tłumaczyć szefom, że w ciągu czasu pracy nie zrobiliśmy kilki rzeczy, lub daną rzecz wydelegować – oddać innej osobie, która to z większym zapałem może daną czynność / rzecz wykonać. Dzięki temu też stajemy się efektywni.

Zasada nr 6: Zrewiduj długoterminowe cele.

Czasami gubimy się w rutynowych zadaniach i tracimy z oczu „większy obraz” oraz długoterminowe cele. Ostatecznie to właśnie one mają największe znaczenie. Są one powodem, dla którego robimy albo przynajmniej musimy robić wszystko. Krótkoterminowe zadania mają pomagać osiągnąć cele wyznaczone na później. Jednak wielu z nas zapomina o celach długoterminowych.

Zasada nr 7: Twórz na bierząco realistyczne listy do zrobienia.

Wszyscy chcemy osiągnąć, jak najwięcej się da w ciągu dnia. Jeśli sporządzisz nierealną listę zadań do wykonania, skończysz sfrustrowany, ponieważ pod koniec każdego dnia będziesz miał wiele niezałatwionych spraw z dnia poprzedniego.

Zasada nr 8: Działaj!

To moja ulubiona zasada. Pokazuje mi, że warto działać bez względu na to jaki będzie efekt. Jeśli mi nie wyjdzie, to nie załamuje się – obieram inną drogę i działam dalej. W myśl zasady 1: uczę się na błędach. Ale nie marnuję czasu, na rzeczy które potrafią sfrustrować i zdemotywować. Działaj!

Zbiór tych zasad został stworzony w oparciu o moje doświadczenia życiowe w drodze do sukcesu. Być może, posiłkując się nimi określisz swoje – własne zasady osiągania sukcesu w zarządzaniu czasem. Jeśli tak, napisz, chętnie się do nich odniosę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments