Motywacja

10 rzeczy, które warto wiedzieć o własnej motywacji

Często zdarza się, że wielu z nas znajduje się w kryzysie motywacyjnym. Przypomina to ciągły cykl, w którym jesteśmy zmotywowani na jakiś czas, wypadamy z niego, a potem musimy budować motywację z powrotem. Te błędne koło, może być szkodliwe dla życia człowieka, jego pracy i związków.

Własna motywacja może zostać utracona z wielu różnych powodów i czynników. Może to być niezadowolenie z pracy, straszny szef, trudności w relacjach osobistych i zawodowych, ograniczenia finansowe lub problemy zdrowotne.

Demotywacja stała się również bardzo powszechna wśród młodzieży. Wynika ona ze studiów, niezdolności do radzenia sobie z presją, stresem związanym z egzaminami, pożyczkami edukacyjnymi czy obawą przed bezrobociem. Motywację zdobywa się lub traci także z powodu głęboko osobistych problemów.

Nie ma nic bardziej istotnego dla motywacji niż właściwe nastawienie. Nie można wybrać lub kontrolować swojej sytuacji, ale można wybrać swój stosunek do danej sytuacji.

Słynny amerykański inspirujący orator i autor, Dr. Stephen R. Brood, skomentował to kiedyś: “Inspiracja to ogień od wewnątrz. Jeśli inna osoba spróbuje rozpalić ten ogień pod tobą, istnieje prawdopodobieństwo, że spłonie on szybko.”

Istnieją dwa różne rodzaje motywacji: Motywacja wewnętrzna pochodząca z wnętrza nas samych oraz motywacja zewnętrzna, która pochodzi z zewnętrznego źródła – towarzysza, partnerów, seniorów w miejscu pracy, przywódców religijnych lub duchowych, współmałżonka lub dzieci.

Zasadniczo, motywacja może być przedstawiana jako powód lub przyczyna, dla której jednostka lub grupa jednostek zachowuje się w określony sposób. Powód lub przyczyna musi być bardzo silna i często wiąże się z osobistymi interesami.

Oto kilka rzeczy, które należy zrozumieć, aby opracować plan dla swojej motywacji:

1. Wyznaczenie celu.

Zdefiniowanie celu dla siebie jest wypróbowaną i sprawdzoną techniką utrzymania motywacji. W każdym razie, konieczne jest ustalenie praktycznych i osiągalnych celów. Wyznacz sobie termin, w którym spodziewasz się osiągnąć to co zaplanowałeś. Cele mogą być krótkoterminowe, średnioterminowe lub długoterminowe. O wyznaczaniu celów pisaliśmy w tym artykule.

Wszyscy ludzie, którzy odnieśli sukces, mają jakiś cel. Nikt nie może się nigdzie dostać, chyba że wie, dokąd chce iść i czym chce być lub co robić.

Norman Vincent Peale

2. Pieniądze mają znaczenie.

W każdym razie, pieniądze robią różnicę w utrzymaniu motywacji. Chociaż nie mówimy tu o bardzo dużej sumie pieniędzy, należy mieć odpowiednie środki na prowadzenie godnego życia. To doskonała motywacja. Można zacząć od zaoszczędzenia znacznej części swojego wynagrodzenia dziennie lub miesięcznie.

3. Pozbądź się wszelkich pożyczek.

Bez wątpienia osoby obciążone kredytami wykazują skłonność do utraty motywacji. Wyjaśnienie jest proste: Znaczna część twojego zysku pójdzie na uregulowanie wszelkich długów i pożyczek, które masz. Unikaj zaciągania kredytów, chyba że w określonych okolicznościach.

4. Wmieszaj się w konstruktywne towarzystwo.

Najlepszymi motywatorami są przede wszystkim ludzie o pozytywnym nastawieniu i usposobieniu. Niezależnie od okoliczności, będą konsekwentnie starać się podnosić Twoją perspektywę. Takie pozytywnie nastawione osoby będą Cię inspirować niezależnie od tego, czy czujesz się dobrze czy źle. Ponadto, jeśli doświadczysz negatywnych myśli, porozmawiaj z nimi a uzyskasz inną perspektywę.

5. Wartość siebie najpierw.

Za każdym razem, gdy tracisz inspirację, pomyśl o wszystkich pozytywnych rzeczach, które robiłeś wcześniej. Pomyśl o dobrych rzeczach, które miałeś. Podobnie, przypomnij sobie wszystkie nieprzyjemne okazje, których doświadczyłeś i jak bezpiecznie przez nie przebrnąłeś. Cenienie siebie za swoje osiągnięcia jest niesamowitą motywacją.

6. Używaj błędów jako doświadczeń.

To stwierdzenie wiąże się z czerpaniem z twoich przeszłych błędów, na tej podstawie, że jako ludzie jesteśmy skłonni do niewłaściwych kroków z powodu wrodzonych niedoskonałości lub wad naszego charakteru. Pamiętaj, że błędy są dla nas istotną lekcją. Zdecydowana większość ludzi traci motywację, gdy sprawy idą na manowce.

7. Sprawdź swoje motywy.

Droga do motywacji leży w samym procesie myślowym. Jeśli Twoje motywy są dobre, motywacja podąża automatycznie. Bądź jednak ostrożny, ponieważ niewłaściwy motyw może spowodować brak motywacji, który może doprowadzić nawet najbardziej stabilnego i spokojnego człowieka do poważnego dylematu. Kiedy Twoje motywy są pewne i jasne, motywacja przychodzi naturalnie.

8. Unikaj stresu.

Stres można podzielić na dwie odrębne grupy: Negatywny który wynika z negatywnych działań, interakcji z drażniącymi osobami i senności lub ciągłego narażenia na trudne okoliczności i depresję oraz ten pozytywny – występujący poprzez rozwiązywanie problemów związanych z działalnością gospodarczą. Stres pozytywny zazwyczaj pozostawia Cię spełnionego i szczęśliwego po rozwiązaniu sprawy lub po trudnym dniu pracy.
Martwienie się w codziennym życiu jest nieuchronne. Pozostawanie zmotywowanym powoduje, że nie zaprzestaniesz dążyć do motywacji.

9. Zdecyduj się być szczęśliwym.

Obecnie może się to wydawać trudnym zadaniem dla każdego, kto doświadcza niekorzystnych okoliczności. Warto jednak zwrócić uwagę na każdą straszną okoliczność, która w konsekwencji minie.

Talentem do bycia szczęśliwym jest docenianie i lubienie tego, co masz, a nie tego, czego nie masz

Woody Allen

10. Wyznacz swoją ścieżkę.

Niestety, większość ludzi rozpoczyna podróż lub przedsięwzięcie bez bez nastawienia na końcowy rezultat. Skupiając się na pierdołach czy innych błahych rzeczach tracimy z oczu nasz cel. Wtedy warto przypomnieć sobie o co gramy i jaki będzie finał naszego przedsięwzięcia.

Warto wcześniej wyznaczyć choć orientacyjną ścieżkę swojego działania, uwzględniając wszystkie czynności które chcemy wykonać. Jeśli trzymamy się naszego szkicu i wiemy, że na końcu jest nasz cel, to jest nam zdecydowanie łatwiej po drodze.

Pamiętaj, by być nieustraszonym w dążeniu do realizacji swoich planów, marzeń i celów. A to, że zdarzy się nam utracić motywację nie oznacza, że mamy się czego obawiać czy wstydzić. Jednak, kiedy czujemy się źle lub zdemotywowani, powinniśmy spróbować przeanalizować przyczyny utraty motywacji – zrozumieć jej przyczyny i znaleźć sposób na jej przeciwdziałanie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments