Przemyślenia

Jak polubić samego siebie?

Odwaga i wrażliwość, to dwie jakże różne cechy o tak przeciwstawnych aspektach. Z jednej strony mamy do czynienia z siłą i profesjonalizmem, a z drugiej ze słabością i byciem sentymentalnym. Te dwa “słowa”, bardzo pomagają nam w pracy nad uzyskaniem większej akceptacji i polubienia samego siebie. Jak zaakceptować i przede wszystkim polubić siebie?

Jeśli chcemy, by nasz świat w okół nas zaczął się zmieniać, na naszą korzyść musimy zacząć od siebie poprzez proces akceptacji swojej osoby w tym a nie innym punkcie. Musimy się także nauczyć lubić samego siebie. Aby to zrobić, możesz śmiało skorzystać z poniższych pięciu kroków, które w zawsze i wszędzie można praktykować.

  1. Uważaj na swoje potrzeby nie tylko cielesne, ale i duchowe. Medytuj, zbadaj jakie masz potrzeby. Kiedy już będziesz wiedział, jakie one są, łatwiej będzie Ci po to sięgnąć. Świadomie w procesie medytacji zadawaj  sobie pytania: “jak się czuję, co jest we mnie, czy potrzebuję być dzisiaj spokojny, radosny, otwarty, a może odważny?”
  2. Bądź wdzięczny. Prowadź dziennik wdzięczności. Zapisuj, za co dzisiaj jestem sobie wdzięczna/y?
  3. Bądź wobec samego siebie wyrozumiały. Bycie odważnym, to próbowanie, które najczęściej wiąże się z ryzykiem, że coś może nie wyjść. Jeśli tak się stanie, nie katuj się słowami, że jesteś nie mądry. Spraw natomiast, aby twój wewnętrzny monolog przypominał wypowiedź do osoby. Powiedz sobie: „Każdemu może się to czasem zdarzyć. Następnym razem potrzebuję dać sobie więcej czasu”.
  4. Podążaj za potrzebami. Za każdym razem, kiedy chcesz chcesz komuś zroobić przysługę, zastanów się, czy robisz to dlatego, że jest w tobie taka potrzeba, czy dlatego, żeby komuś nie zrobić przykrości.
  5. Idź przez życie z uśmiechem! Zaplanuj więc czas na zabawę, na śmiech, taniec lub to co sprawia Ci radość i.. będziesz się śmiał. Śmiech przecież, to sama witamina zdrowia;)

foto: Caucasian People Happy by www.lifeofpix.com // CC0 Public Domain

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments