Rozwój osobisty, Wypalenie zawodowe

13 oznak, że jesteś silny psychicznie.

Siła psychiczna to pojęcie względne i każdy z nas ma inną definicję owego stwierdzenia. Problem psychiki (jakkolwiek ją pojmujesz) w dzisiejszych – szybkich czasach, to ogromny problem, który przyczynia się do depresji, problemów w relacjach z innymi, niepotrzebnego zamartwiania się,  zmniejsza produktywność i odbiera niepotrzebnie siły i energię. Siła ta, bez względu na to, w jaki sposób się objawia, jest czymś o czym wiele ludzi marzy.

Oto jak łatwo można sprawdzić, czy jesteś silny psychicznie. Jesteś silny psychicznie jeśli:

 1. Nie tracisz czasu na użalanie się nad sobą. Nie narzekasz na okoliczności ani na to, jak inni Cię traktują.
 2. Nie pozwalasz innym, by inni przejęli nad Tobą kontrolę. Sam panujesz nad swoim życiem i sam podejmujesz decyzje ucząc się na błędach.
 3. Nie tracisz energii na rzeczy, na które nie mają wpływu. Nie narzekasz na zgubiony bagaż czy korek w mieście. Koncentrujesz się nad tym, nad czym masz kontrolę. Zdajesz sobie sprawę, że czasami jedyną taką rzeczą jest ich nastawienie.
 4. Nie cofasz się przed zmianą. Nie unikasz ich. Jesteś wobec nich elastyczny.
 5. Nie uszczęśliwiasz wszystkich na siłę. Nie boisz się powiedzieć „nie” albo zabrać głos, gdy sytuacja tego wymaga. Starasz się być uprzejmy i w porządku, ale potrafisz też radzić sobie z ludźmi sfrustrowanymi.
 6. Nie obawiasz się skalkulowanego ryzyka. Nie działasz brawurowo i nie masz problemu z podejmowaniem skalkulowanego ryzyka. Poświęcasz swój czas na zważenie zagrożeń i korzyści, zanim podejmiesz ważną decyzję.
 7. Nie czujesz się urażony czyimś sukcesem. Ludzie silni mentalnie doceniają i świętują sukcesy innych ludzi. Wiedzą, że sukces idzie w parze z ciężką pracą i są gotowi pracować ciężko na siebie.
 8. Nie rozwodzisz się nad przeszłością. Nie tracisz czasu na rozmyślanie o przeszłości, marząc o tym, jak mogłoby to być.
 9. Umiesz docenić przeszłość i potrafisz powiedzieć, jaką naukę z niej wyniosłeś. Żyjesz tu i teraz i planujesz przyszłość. Nie popełniasz tych samych błędów.
 10. Nie poddajesz się po pierwszej porażce. Postrzegasz porażki jako szansę do rozwoju i próbujesz tak długo aż się uda.
 11. Nie boisz się samotności. Tolerujesz samotność i ciszę ale umiesz przebywać sami z własnymi myślami i potrafisz sprawić, by ten czas był produktywny.
 12. Nie uważasz, że wszystko Ci się od świata należy. Nie narodziłeś się przecież po to, żeby inni się Tobą opiekowali. Szukasz szans opartych na ich własnych wartościach i zasobach.
 13. Nie oczekujesz natychmiastowych rezultatów. Inwestujesz swój czas i umiejętności w to, co jest Twoją mocną stroną, i rozumiesz, że prawdziwa zmiana wymaga czasu.

Na podstawie artykułu: www.amymorinlcsw.com/mentally-strong-people/

foto: Male Man Person Stock Photo // avopix.com // CC0 Public Domain

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments