Nawyki, Rozwój osobisty

Czas. Jak mieć go więcej dla siebie?

Czas, to pojęcie względne i dla każdego z nas ma inną definicję. Można go zmierzyć, przeliczyć, ale nigdy nie można go odzyskać ani cofnąć. Co zatem zrobić, by nie marnować cennych minut? Jak dobrze wykorzystać mądrze swoje 3600 minut w ciągu dnia?

Wydaje się, że 3600 sekund w ciągu dnia to dużo, a jednak, jeśli spojrzymy na niego z dystansem to okaże się, że tak duża liczba jest niczym w porównaniu do tego, co w danym dniu wykonaliśmy. Jak więc żyć by mieć go dla siebie coraz więcej, ale i nie stać się jego niewolnikiem. Oto kilka zasad, które wprowadzone mogą pomóc Ci spojrzeć inaczej na te 3600 minut.

Miej czas na pracę i na wypoczynek.

Praca to ważny aspekt naszego życia. Bez niej nie udałoby się nam funkcjonować w społeczeństwie, zarabiać więcej i więcej pieniędzy i… To jednak bardzo dobra droga do przemęczenia i wypalenia zawodowego.  Pamiętaj, że nie jesteś robotem, który musi być dostępny na każde zawołanie Twojego pracodawcy.  Regeneruj siły, nawet wtedy, gdy pracujesz. Kiedy jesteś wypoczęty Twoja praca będzie bardziej efektywna, a co za tym idzie, robi się prostsza i przyjemniejsza.

Wyznaczaj ramy czasowe

Planuj swój dzień i działaj zgodnie z nim. Kiedy nie planujesz dnia, to nie wiesz, co masz wykonać. Jesteś bez sternika i płyniesz przed siebie. Nie wiesz tylko gdzie płyniesz… A jeśli nie postawisz sobie celu (momentu, w którym kończysz pracę), popłyniesz.

Złota godzina

Oto godzina, w której odizolowujesz się od wszystkiego. Nie odbierasz maili, nie odbierasz telefonu – po prostu odizolowujesz się i odpoczywasz fizycznie i psychicznie. W ciągu tej godziny jesteś wstanie zrobić więcej w ciągu jednej godziny niż nawet przez ośmiogodzinny cykl pracy.

Planuj

Tego nie trzeba tłumaczyć. Jeśli masz w zaplanowane, że idziesz do kina o 20, to zaplanuj wszystko inne tak, by wyrobić się z pracą do 19. Dzięki planowaniu, ogarniesz wszystkie sprawy szybciej.

Rób przerwy

Nie jesteś robotem. Daj odpocząć mózgowi i zaczerpnij świeżego powietrza. Zobaczysz, że będziesz mniej przemęczony, a wykonasz te same obowiązki sprawniej.

Nie – to magiczne słowo.

Jeśli jesteś zawalony pracą, sto zadaj sobie pytanie, dlaczego. Może właśnie przyjąłeś kolejne zadanie, może zgodziłeś się zrobić coś za kogoś… Ćwicz asertywność. Nikt się na Ciebie nie obrazi, jeśli od czasu do czasu powiesz komuś: “NIE”.

Nie zabijaj nigdy czasu.

Jeśli masz dużo czasu, to… Nie trać go na głupoty. Odinstaluj niepotrzebne aplikacje, a czas przed telewizorem zamień na samodoskonalenie. Jeśli nie lubisz czytać, słuchaj audiobooków. Niekoniecznie o samorozwoju. Zamiast przesiadywać na kanapie popijając niezdrowe napoje i podjadając słodycze, można te chwile spędzić dużo przyjemniej – chociażby zaangażować w działalność charytatywną. Łączysz przyjemnie – bo przebywasz z ludźmi, a jednocześnie im pomagasz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments