For. sasint // CC0 Public Domain
Techniki sukcesu

Jak zwiększyć w sobie poczucie własnej wartości?

Przyciąganie? Magnetyzm osobowości, czy pewność siebie to tylko jedne z niektórych cech, które pomogą nam osiągnąć sukces w życiu. Na ten temat zostało napisanych miliony książek, w których autorzy wymyślają coraz to nowsze techniki i strategie na poprawę relacji z innymi ludźmi.

Ale czy potrzebna nam kolejna książka o motywacji czy pewności siebie do przeczytania? Książka, w której osiemdziesiąt procent to otoczka i opisywanie skomplikowanych badań a reszta to przydatne dla nas informacje, które równie dobrze znajdziemy w innych publikacjach.

Książki ze sfery sukcesu zawierają dosłownie te same informacje, które można byłoby napisać w kilku żołnierskich słowach: “podwaliną sukcesu jest nieskazitelna pewność siebie” – inaczej zwana poczuciem własnej wartości.

W naszym świecie wpajanym przez rodziców, kolegów i społeczeństwo panuje przekonanie, iż pewność siebie jest utożsamiana z cwaniactwem czy przemądrzałością. „Jesteś bardzo pewny siebie” – takie stwierdzenie wymawiamy, kiedy osoba oceniająca jest mądrzejsza od nas, a nam ewidentnie się to nie podoba.

Zbyt wygórowane mniemanie o sobie, chaotyczna mowa ciała czy chwalenie się – te oznaki sprawiają, że w głowie zapala się lampka i już wiesz, że masz do czynienia z osobą, która kreuje się na kogoś kim nie jest w rzeczywistości.

Zbyt mała pewność siebie to z kolei źródło problemów. Narastające niedowartościowanie, frustracja czy nawet oznaki depresji w najgorszym wydaniu sprawiają, że człowiek zamyka się w sobie. Kontakt z innymi ludźmi wtedy jest stresujący, a analityczny umysł stwarza problem i zadaje pytania: „Czy mnie polubią?”; „Czy zostanę dobrze odebrany?”; „Czy podobam się ludziom?”.

Osoby takie są zazwyczaj grzeczne i małomówne co stwarza problem np. na imprezie, gdyż nieśmiałej osoby mało kto podejdzie i porozmawia. Nieśmiałość jest mało atrakcyjna, a szczególności dla płci przeciwnej.

Nieleczona pewność siebie może w przyszłości przynieść nam wiele złego. Nie ma na nią lekarstwa – magicznej pigułki, która zmieniła by wszystko. Można jedynie – dzień w dzień pracować nad wzniesieniem jej na szczyty swoich możliwości.

Jak zatem wykształcić w sobie “zdrową” pewność siebie? Przede wszystkim wyjdź do ludzi i nie zamykaj się w sobie. Wiem, że to trudne, ale musisz wyjść ze swojej strefy komfortu – swojego ciepłego kocyka, którym na co dzień się okrywasz. Pracuj nad tym każdego dnia i nie poprzestawaj na laurach.

Ponadto określ swoje mocne strony – to w czym jesteś dobry. Zapisz je na kartce papieru czy w komputerze. Nie wierzę, że ich nie masz! Jeśli dobrze programujesz, jesteś zdolny manualnie, jesteś dobrym negocjatorem, piłkarzem czy handlowcem. Zapisz to!

Pamiętaj, że nie musisz być alfą i omegą. Pamiętaj także, że jesteś jak każdy niedoskonały – masz swoje słabe strony. Zapisz je także, by wiedzieć dla siebie nad czym pracować. Zaakceptuj je takie jakimi one są.

Wiele osób ma kompleksy związane z własnym wyglądem. Żyjemy w społeczeństwie, gdzie wygląd odgrywa ważną rolę, w związku z czym mamy kompleksy. Zaakceptuj je. Nikt nie jest idealny, każdy ma w sobie jakieś „defekty”, które chciałby poprawić. Nikt nie jest idealny!

Pokochaj siebie takim jakim jesteś. Zaakceptuj w pełni swoją naturę, to kim jesteś, gdzie się urodziłeś, w jakiej rodzinie się wychowałeś. Wypowiadaj częściej słowa takie jak: „Jestem z siebie dumny” czy „Podobam się sobie”. Zobaczysz jak fakt pokochania samego siebie poprawi Twoje relacje z innymi ludźmi.

Zerwij kontakt z tymi, którzy wbijali Cię w kompleksy i wybacz im. Bez tego kroku staniesz tylko w miejscu. Zapamiętaj, iż negatywny wpływ osoby, przy której jesteśmy dość blisko widocznie odzwierciedla się na naszej psychice. Pogorszenie samooceny, unikanie kontaktu wzrokowego, zamknięta mowa ciała czy odwieczny stres może doprowadzić do twojego złego samopoczucia a nawet choroby.

Jeżeli zauważysz, że źródłem niskiej samooceny są Twoi rodzice to powiedz im, że ich kochasz ich i że ale nie jesteś w stanie wysłuchiwać nieustannej krytyki. Pamiętaj, że to Twoje życie! To Twoje życie! Tylko Ty je przeżyjesz, nikt inny.

Odcinając się od toksycznego otoczenia, z pewnością poczujesz ulgę i zyskasz swoją własną przestrzeń, która ci powoli, od nowa budować swoją zdrową pewność siebie. Nie noś jednak w sobie złości i frustracji związanej z tym, że dana osoba czy coś miało na Ciebie negatywny wpływ. Wybacz, a poczujesz ogromną ulgę.

For. sasint //  CC0 Public Domain // pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments