Finanse osobiste

Kilka porad jak poprawić sytuację finansową

„Posiadanie pieniędzy jest lepsze od ich braku; przynajmniej z powodów finansowych” – to chyba najbardziej znany cytat Woodego Allena. Napotykając kłopoty finansowe, każdy reaguje inaczej, wybierając rezygnację, złość albo otwarcie się na nowe. Ważne jest to, by zacząć działać, by poprawić ową sytuację, a nie siedzieć i zastanawiać się co zrobić.

Oto kilka sprawdzonych sposobów na to by poprawić swoje finanse osobiste, a przede wszystkim przejąć kontrolę nad swoim budżetem osobistym.

 1. Używaj gotówki. Karta kredytowa, czy debetowa nie jest w stanie materialnie powiedzieć Ci ile masz fizycznie pieniędzy. Poza tym saldo Twojego portfela w banku jest ulotne, dzięki transakcją, które wykonujesz.
 2. Odkładaj pieniądze. Wydając wszystko miesiąc w miesiąc nie jesteś w stanie odłożyć sobie na rzeczy, które są Tobie potrzebne, czy niespodziewane wydatki takie jak zepsuta pralka czy lodówka. Odkładaj, a uzbiera Ci się niezła sumka na Twoje potrzeby.
 3. Spędzaj więcej czasu w domu. Jadaj w domu, gotuj sam. Wychodzenie na zewnątrz powoduje mnóstwo niepotrzebnych wydatków. Jeśli jadasz w restauracjach, robisz zakupy w wielkich centrach handlowych, kupujesz kanapki na stacjach benzynowych Twój budżet maleje w zastraszającym tempie. Przebywając częściej w domu nie tylko oszczędzasz, ale też masz więcej czasu dla rodziny.
 4. Unikaj katalogów z ofertami oraz maili z reklamami. Są skonstruowane w taki sposób, aby zmusić Cię do wydawania na coś, czego wcale nie potrzebujesz.
 5. Twórz plan wydatków na najbliższy miesiąc. Jeśli masz kontrolę nad wydatkami pomimo Twoich zarobków, to wiesz na co możesz sobie pozwolić i na co odkładasz.
 6. Ćwicz. W ten sposób unikniesz ogromnych wydatków na leczenie.
 7. Rozmawiaj o finansach ze swoją drugą połówką. Ważne, abyście wiedzieli o swoich finansach. Unikniecie nieodpowiedzeń i określicie jakie macie plany na kolejny miesiąc.
 8. Opłacaj w pierwszej kolejności rachunki i dopiero wtedy planuj kolejne wydatki. Nie zostawiaj ich na koniec miesiąca, bo nieopłacone narosną Ci w kolejnym miesiącu i zabolą dwukrotnie.
 9. Pozbądź się niepotrzebnych rzeczy. Mniej rzeczy oznacza większy porządek i spokój.
 10. Wymieniaj się. Książki, rzeczy, zabawki – możesz je oddać rodzinie i znajomym. Jeżeli potrzebujesz czegoś, zapytaj znajomych, czy nie mają przypadkiem tej rzeczy. Nie musisz kupować przecież kolejnej części książki, jeśli możesz ją zdobyć np. z biblioteki.
 11. Ucz swoje dzieci oszczędzania, zarabiania, oraz mądrego wydawania pieniędzy. Dzięki temu Ty w przyszłości zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a Twoje dzieci nauczą się jak je mądrze wydawać.
 12. Znajdź szczęście w życiu, nie w wydawaniu. Kupujemy najczęściej dlatego, że jesteśmy przekonani, że dzięki kupowanemu produktowi zapewnimy sobie to szczęście. To mylne a zarazem zgubne założenie sprawia, że zamiast żyć, martwimy się o następny dzień.

Zdjęcie: Working business money coins / avopix.com

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments