Zdrowie

Dlaczego nie warto lekceważyć chronicznego przemęczenia w drodze do sukcesu?

Chroniczne zmęczenie zaczyna się niewinnie. Uważasz że się nie wyspałaś, pomimo przespania ośmiu godzin? Co więc się dzieje? Zamiast robić sobie coraz mocniejszą kawę, wybierz się do lekarza, bo chroniczne przemęczenie może sygnalizować kłopoty ze zdrowiem.

Najczęstsze to problemy z tarczycą. Tarczyca odpowiedzialna jest za wytwarzanie hormonów niezbędnych do prawidłowego przebiegu większości zachodzących w organizmie procesów. Gdy gruczoł ten nie pracuje prawidłowo możesz posiadać niedoczynność bądź nadczynność tarczycy. Objawy tych chorób różnią się od siebie, ale jeden symptom jest dla nich wspólny –poczucie ciągłego zmęczenia.

Innym, najważniejszym problemem są kłopoty z sercem. Niewydolność mięśnia sercowego, automatycznie pogarsza się kondycja całego organizmu. Ciało może manifestować to właśnie nieustannie odczuwaną sennością. Jeśli więc nawet chwilowy wysiłek kończy się u ciebie zadyszką, zachowaj czujność.

Zmęczenie i senność mogą świadczyć również o cukrzycy. Towarzyszą jej wahania poziomu insuliny, która odpowiedzialna jest za transport cukru do tkanek. Cukrzyca może prowadzić do rozwoju innych niebezpiecznych schorzeń, na przykład związanych z układem nerwowym czy krwionośnym, dlatego nie wolno jej lekceważyć.

Zmęczenie, które długo nie mija, może też sygnalizować poważne problemy z nerkami, a dokładniej ich niewydolność. Kiedy nie oczyszczają one krwi z toksyn powstających w procesie przemiany materii, substancje te zaczynają gromadzić się w organizmie i mogą zaburzać pracę wielu narządów. To z kolei przekłada się na brak energii, któremu towarzyszą także inne zauważalne dolegliwości takie jak nudności, wymioty, bóle głowy czy swędząca i łuszcząca się skóra.

Z często odczuwanym zmęczeniem może wiązać się anemia (nazywana niedokrwistością), najczęściej spowodowana zbyt niskim poziomem żelaza. Niedokrwistość objawia się sennością, ale też bladością skóry oraz zauważalnym pogorszeniem kondycji włosów i paznokci.

Niskie ciśnienie. Z tym wiąże się z kolei osłabienie, kłopoty z koncentracją, zawroty głowy, a nawet omdlenia. Charakterystyczne jest też to, że osobom z niedociśnieniem ciągle marzną ręce i stopy.

Chrapanie uprzykrza życie, a w dodatku może być objawem poważniejszej dolegliwości – bezdechu sennego. Takie chwilowe, trwające od kilku sekund do nawet kilku minut, zatrzymania oddechu mogą powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy. Nie tylko zaburzają sen, ale też wpływają na stan zdrowia.

Nawet niewielkie, 2-3-procentowe odwodnienie jest przez nas odczuwalne, bo powoduje przede wszystkim spadek koncentracji, znużenie, brak energii i bóle głowy. Niedobór wody zaburza też procesy termoregulacyjne ciała i negatywnie wpływa na stan skóry, która staje się przesuszona i traci elastyczność. W dłuższej perspektywie odwodnienie może prowadzić także do bolesnych zaparć, powodować kłopoty z nerkami i układem krążenia oraz podwyższać tętno i obniżać ciśnienie krwi.

Podłożem apatii i ciągłego zmęczenia może być także długotrwały stres. Nadmierne emocjonalne obciążenie często wywołuje także określone reakcje organizmu w postaci chorób psychosomatycznych. To właśnie między innymi z tego powodu nerwom towarzyszą bóle głowy, zaburzenia trawienia i inne dolegliwości przewodu pokarmowego czy podwyższone ciśnienie.

W drodze do sukcesu każdy z nas będzie miał swoje małe sukcesy, ale też i porażki. Ale jeśli na tej drodze, pojawią się oznaki chronicznego zmęczenia, pamiętaj, by zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments