Stres, Zdrowie

8 wskazówek jak bezproblemowo zasnąć

Sen to dla wielu z nas jako najprostsza czynność, czasami bywa udręką. W dobie internetu, komórek i informacji próba pójścia do łóżka, bywa bardzo trudna, nie mówiąc już o tym, że nie każdy zasypia minutę po tym, jak przyłoży głowę do poduszki. 

Bezsenność i przerywany, płytki sen nie tylko obniża naszą produktywność, ale przede wszystkim źle wpływają na zdrowie. Oto wskazówki, które mogą pomóc Ci w spokojnym i bezproblemowym zasypianiu:

Zgaś światła

To niby oczywiste. Każde choćby nawet migające światło, może utrudniać zasypianie. Każde światło, czy to w routerze czy w smartfonie to dla mózgu sygnał, że nadal jest dzień.

Naukowcy z Harvard Medical School radzą, by wieczorem używać przytłumionego, czerwonego światła, a w ciągu dnia przebywać w pomieszczeniach jasno oświetlonych, by uregulować nasz wewnętrzny zegar.

Odłóż telefon

Jeśli chcesz zasypiać spokojnie to radzę Ci trzymaj się z daleka od ekranów. Każde światło padające na Ciebie sprawia, że tracisz kilkanaście minut ze swojego snu.

Odłóż telefon, jak najdalej od siebie.

Kawa i alkohol – to nie pomaga

Kawa, napoje z kofeiną czy alkohol sprawiają, są też powodem bezsenności. Kofeina wpływa na poziom melatoniny, co sprawia, że zasypianie trwa dłużej, i skraca długość snu – nawet wtedy, gdy nie pijemy kawy wieczorem.

Alkohol? To oczywiście sprawa indywidualna dla każdego organizmu. Ale większość badań wskazuje, że nawet niewielka ilość sprawia, że zasypiamy dłużej, śpimy gorzej, a co za tym idzie – krócej. U niektórych alkohol wypity wieczorem, przed snem, może powodować nawet problemy z tzw. bezdechem.

Kto śpi obok Ciebie?

Naukowcy przeprowadzili badanie w którym stwierdzono, iż osoby, które są ze sobą szczęśliwe w związku, sypiają lepiej. Adekwatnie, jeśli więcej czasu poświęcasz na niepotrzebne sprzeczki z Twoim partnerem, nie licz na to, że będziesz dobrze spał. Same myśli (o awanturze) sprawią, że prześpisz kilkadziesiąt minut krócej.

Ogrzej stopy i ręce

Badania wskazują, że jeśli położymy w stopach lub obejmiemy rękoma butelkę z ciepłą wodą, zaśniemy szybciej. To jednak również sprawa indywidualna – są tacy, którzy tego nie znoszą. Nieważny jest sposób, istotne, by stopy i ręce były ogrzane.

Weź ciepłą kąpiel

Ciepła kąpiel pomaga nam się zrelaksować. Po niej łatwiej zasnąć, a i sen jest głębszy.

Afirmuj o dobrych rzeczach

Wiele osób cierpiących na bezsenność narzeka, że nie mogą zasnąć przez męczące myśli lub wizje. Badania pokazały, że przywoływanie przyjemnych obrazów, przynosi spokój i pomaga zasypiać.

Posłuchaj muzyki

Rodzaj muzyki jest ważny i zawsze indywidualny dla każdej osoby. Muzyka relaksuje, koi zmysły i potrafi sprawić, że zapomnisz o trudach codziennego życia.

Jeśli sam posiadasz jakieś skuteczne metody zasypiania, to podziel się proszę w komentarzu poniżej. Pamiętaj także o naszych profilach społecznościowych, gdzie znajdziesz więcej motywacyjnych “sztuczek” na kolejny motywacyjno – produktywny dzień.

Zerknij także na polecane przez nas książki. Być może wybierzesz coś dla siebie.

Socialmedia:

facebook: http://bit.ly/sukces-facebook

twitter: https://twitter.com/sukcesPL

książki sukcesu: https://ksiazki-sukcesu.pl/

Foto: pixabay.com // CC0 Creative Commons

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments