Rozwój osobisty

Oto sposoby myślenia, które zablokują osiągnięcie największego celu.

Czy kiedykolwiek miałeś uczucie, że chciałeś zrobić coś, ale w ostatniej chwili się wycofałeś? Czy w swoim życiu miewałeś sytuację, po której stwierdziłeś, że rezygnujesz, bo nie potrafiłeś uwierzyć, że Ci się uda? Zwykle działo się tak nie dlatego, oceniając swoje szanse na sukces uznałeś, że są niewystarczające. Myśląc negatywnie, stanąłeś przed przeszkodą – ścianą, która uniemożliwiła Ci wykonanie działań i oddaliła od zamierzonego celu.

Każdego dnia w naszej głowie pojawia się około siedemdziesiąt tysięcy myśli, z czego 80% spośród nich to te negatywne. Myśli te odbierają motywację i powodują poczucie winy, bo mogliśmy zrobić to lepiej lub… Po prostu to zrobić dziś.

Myślenie i myśli odgrywają kluczową rolę jako czynnik charakterze motywującym. Dają inspirację i energię do wszelkich podejmowanych przez nas działań, ale także skutecznie sprawiają, że możemy zatrzymać się w miejscu. Kontrolowanie i zmiana negatywnych myśli na pozytywne jest efektywną metodą do samorozwoju i doskonalenia.

Negatywne myśli są nawykami, nad którymi możemy panować. Żeby to osiągnąć, najpierw należy zidentyfikować te, które są szkodliwe dla umysłu sposoby myślenia.

1. Muszę, zawsze, nigdy, na pewno.

„Muszę”, „nigdy”, „powinienem”, „niemożliwe”, „nie można” – to najczęstsze słowa które pojawiają się w głowie przy okazji planowania tego, co chciałeś wykonać. Te operatora modalne mają destruktywny wpływ na naszą motywację, gdyż wyrażają pejoratywne podejście do rzeczy, których się podejmujemy.

Jeśli musisz przestać jeść słone przekąski, bo od nich czujesz się źle, to tym samym wmawiasz sobie, że coś jest z Tobą nie tak. Trudno jest mieć optymistyczne podejście do życia, być pełnym wiary i nadziei, że osiągnie się cel, jeśli z góry założymy, że cel jest negatywny. Zamień wyżej wymienione słowa na: „mogę”, „chcę”, „potrafię”. Wyrażą one to, iż będziemy mieli siłę osiągnąć zamierzony cel.

2. Na pewno mi się nie uda.

Takie myślenie, to podkładanie pod własną osobę bomby. AutosabotażAutosabotaż, przez który wchodzimy w rolę ofiary oraz przyzwyczajamy się do tego stanu. Samo koncentrowanie się na negatywnych wydarzeniach źle wpływa na nasze zdrowie fizyczne, jaki psychiczne. A skoro zakładamy najgorsze: “nie uda mi się”, to po co wstawać z łóżka, po co żyć?

3. Gdyby tylko…

“Gdybym miał milion złotych, to bym ułożył sobie życie”. Takie stwierdzenie pozwala nam maskować swoje niepowodzenia oraz sprawiają, że łatwiej obarczyć winą za nasze niepowodzenie kogoś, niż prawdziwego winowajcę – siebie.

W ten sposób pozbawiamy siebie samych sprawczości i kontroli nad własnym życiem. W takich momentach zamiast  wymyślać, co by było gdyby, warto zmierzyć się z sytuacją, spojrzeć na wydarzenia szerszym okiem, by określić, co zmienić, by było lepiej.

4. Mogłem to zrobić lepiej.

Takie myślenie sprawia, że stajemy się dla siebie katem i sędzią w jednej osobie. Nie dajemy sobie szansy na pomyłki, które pozwalają zdobyć cenne doświadczenie. Nie rozpamiętuj porażek, tylko zaakceptuj je i wyciągnij wnioski na przyszłość.

5. A co inni o mnie pomyślą?

Masz obawy? Każdy je ma. Ale ważne jest by nie przejmować się opiniami innych. To Twoje życie, więc nie szukaj akceptacji ze strony innych. Często wolimy podążać ścieżką wydeptaną przez innych niż znaleźć własną drogę. Jeżeli często popadasz w schemat: „co inni o mnie pomyślą?”, zrób prosty test kamery.

Wyobraź sobie, że przez kamerę obserwujesz rzeczywistość. Zadaj sobie pytanie: „czy to, czego się obawiam, zobaczy kamera?”. Jeżeli nie, znaczy to, że jest to wyłącznie Twoje wyobrażenie. Włączaj w swojej wyobraźni taką kamerę za każdym razem, gdy masz wątpliwości co do podejmowanych działań.

To tylko wybrane formy myślenia, które mogą ograniczyć Cię na drodze do sukcesu. A jak Ty radzisz sobie z negatywnym myśleniem? Podziel się z nami w komentarzu. Pamiętaj także o naszych profilach społecznościowych, gdzie znajdziesz więcej motywacyjnych “sztuczek” na kolejny motywacyjno – produktywny dzień.
Zerknij także na polecane przez nas książki. Być może wybierzesz coś dla siebie.
Socialmedia:
facebook: http://bit.ly/sukces-facebook
twitter: https://twitter.com/sukcesPL
książki sukcesu: https://ksiazki-sukcesu.pl/
Foto: pixabay.com // CC0 Creative Commons

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments