Motywacja, Nawyki, Techniki sukcesu

Jak przestawić się na wcześniejsze wstawanie?

Czy Ty także masz problem ze wstawaniem? Też lubisz wylegiwać się w łóżku godzinami? Jeśli tak, to polecam wprowadzenie kilku zmian, dzięki którym, twój sen będzie efektywniejszy, a Ty rano będziesz czuć się wypoczęty.

Naukowcy w swoich badaniach wyodrębnili dwa rodzaje osób. Skowronki – osoby te śpią między 23 a 7 rano (lub krócej) i sowy – między 2 a 10 (lub dłużej). W ten sposób można określić w przybliżeniu dobowy typ aktywności.

Jak zostać skowronkiem?

Samą skłonność do bycia skowronkiem mają urodzeni jesienią i zimą, gdy dni są krótkie. Samo miejsce zamieszkania także nie pozostaje bez wpływu. Z badań wynika, że więcej skowronków żyje na wschodzie i na północy globu niż na zachodzie i południu, więcej na wsi niż w mieście.

Największe znaczenie w nastawianiu zegara snu ma intensywność światła w ciągu dnia, to między innymi jak długo i kiedy wystawiamy się na działanie światła oraz to jak ciemno jest w nocy.

Lekarze i specjaliści wręcz zalecają, by wychodzić na dwór zaraz po przebudzeniu. Dobrym bodźcem motywacyjnym do tego jest pies, który zadba o właściwą porę i dawkę naświetlania.

A zapalanie światła w domu?

To nie załatwi problemu, bo intensywność sztucznego światła nie przekracza 400 luksów. Dla przypomnienia na zewnątrz wartość ta wynosi: 15 tys. do 100 tys. luksów. Aktywność wieczorna w sztucznym świetle opóźnia zegar biologiczny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments