Wypalenie zawodowe

Sposoby na wypalenie zawodowe.

Wypalenie zawodowe to najczęstsza z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nazywana take „syndromem BurnOut” bardzo przeszkadza nam w pracy, chamując awanse i relacje pomiędzy pracownikami.
Wypalenie zawodowe to efekt stresu, który pracownik odczuwa w pracy i z którym nie potrafi sobie poradzić. Po jakimś czasie stres jest już tak duży, że pracownik nie ma sił na dalszą walkę i poddaje się – czyli wypala. Jest też efektem braku dopasowania jednostki do oczekiwań społecznych.
Najczęściej zaczyna się wtedy, kiedy patrząc na innych dochodzimy do wniosku, że powinno nas być stać na więcej, a tkwimy w sytuacji, która nam nie pasuje.
Pierwszym symptomem wypalenia jest uczucie stopniowego wyczerpania i narastające zmęczenie organizmu. Weekendy przestają wystarczać do tego, by można było wypocząć i z nową energią po weekendzie zabrać się do pracy. Kolejny – groźniejszy etap to redukcja aktywności, wycofanie i apatia. Pojawiają się też pierwsze reakcje emocjonalne takie jak agresja werbalna, cynizm czy negowanie zdania innych. Pracownik staje się trudny we współpracy co skutkuje brakiem kontaktu z pracownikami, problemami zdrowotnymi a w ostateczności depresji.
Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?
„Wsłuchanie” się w siebie, dbanie o relacje interpersonalne, rozwijanie zainteresowań  i wypracowanie własnej metody wyciszania się to tylko niektóre ze z sposobów uniknięcia wypalenia zawodowego, które każdy z nas powinien wypracować indywidualnie – radzą trenerzy personalni. Ale należy jednak pamiętać, że proces ten jest zależny od jednostki.
Jak pracować, by się nie wypalić – porady
1. Higiena snu i aktywność fizyczna
Prawidłowy sen to nie tylko odpowiednia dla organizmu ilość godzin, ale również komfortowe warunki snu – wygodne łóżko, przewietrzony pokój, cisza. Przy problemach z zasypianiem można wspomóc sią medytacją.
Przemęczenie psychiczne i umysłowe wpływa również na odczuwane zmęczenie ciała. Podczas ćwiczeń i aktywności fizycznej uwalniamy endorfiny, które poprawiają nastrój i zadowolenie z życia. Wystarczy już 20 minut ćwiczeń 3 razy w tygodniu, by lepiej radzić sobie ze stresem.
2. Zielone otoczenie
Przebywanie w otoczeniu kwiatów i roślin pomaga redukować stres. Jeśli nie mamy możliwości codziennego spaceru po parku, warto wnieść nieco zieloności do biura.
3. Przerwy w czasie dnia, śmiech oraz rozsądna ilość godzin pracy.
Intensywna praca może być efektywna wtedy, kiedy po wysiłku mamy chwilę przerwy. Jeśli pracujemy zbyt długo, nasz umysł męczy się, a wykonanie każdej kolejnej czynności zajmuje nam coraz więcej czasu. Zaleca się około 5-10 minutowe przerwy co godzinę pracy.
Uśmiech niesie ze sobą same korzyści – nie tylko wpływa pozytywnie na relacje z innymi, ale również poprawia humor osobie, która się uśmiecha.
Praca powyżej 40 godzin tygodniowo szybciej prowadzi do wypalenia. A najczęściej nie jest konieczna. Działa tu bowiem spirala zmęczenia z której wyrwać nas jedynie dłuższy odpoczynek.
4. Wyzwania
To, co napędza nasze zaangażowanie w pracę to również chęć rozwoju. Bardzo często osoby wypalone mają poczucie tego, że od dawna nie rozwijają się w swojej pracy. Nowe wyzwania zapewnić może nie tylko pracodawca – pracownik również może ich w swojej pracy szukać.
5. Urlop
Aby móc prawdziwie odpocząć, powinniśmy przynajmniej dwa razy do roku porządnie odprężyć się – najlepiej przynajmniej raz przez pełne dwa tygodnie.
6. Hobby
Dzięki pasji zachowujemy poczucie sensu i celu naszego życia. Poza pracą i domem jest w nim bowiem jeszcze coś więcej. Warto znaleźć takie takie, które będzie można uprawiać wspólnie z dziećmi czy małżonkiem.
7. Priorytety
Dlatego warto zatrzymać się i zastanowić, czy na pewno to, co robisz jest tym, na czym ci zależy. Może czas na odważne decyzje i zmiany? Jeśli robimy to, co lubimy i co nas interesuje, szanse na wypalenie są znacznie mniejsze.
Źródło: opracowanie własne na podstawie publikacji internetowych

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments