Zapisywanie celów.
Techniki sukcesu

Jak skutecznie wyznaczać swoje cele?

Wpisów w internecie dotyczących osiągania celów jest miliony – podobnie jak metod ich wyznaczania. Możesz przeczytać je wszystkie – próbować zastosować w swoim życiu, ale bez zapału i konsekwencji nie zajdziesz za daleko. Jak osiągać cele? Co robić, by realizować się w życiu i mieć z tego pełnię satysfakcji? Jedną z metod jest metoda S.M.A.R.T.

Ogólna zasada osiągania celów – S.M.A.R.T. – jest najpopularniejszą z nich. Metoda ta mówi, iż nasz cel, który chcemy osiągnąć powinien być:

  • S – szczegółowy
  • M – mierzalny
  • A – ambitny
  • R – realny
  • T – terminowy

Co oznaczają poszczególne składowe celu?

  • Szczegółowy

Cel powinien być jasno określony . Nie da się osiągnąć czegoś, co nie zostało dobrze zdefiniowane. Chcę osiągnąć sukces – brzmi nieźle, lecz co dla Ciebie oznacza to, że osiągniesz ten sukces? Czym on jest DOKŁADNIE dla ciebie? Skąd będziesz wiedzieć, kiedy go?

  • Mierzalny

To taki, który można określić np. liczbowo. Określ dokładnie ile chcesz zarobić. Teksty typu: “chce mieć więcej pieniędzy”, więcej ci ich nie przyniosą. Określ dokładnie – szczegółowo ile chcesz ich mieć: pięć tysięcy, piećset tysięcy…

  • Ambitny

Jeśli ustalisz ambitny cel, tobędziesz mieć więcej satysfakcji. Wtedy to do realizacji celu będziesz musiał się zmotywować i włożyć w to sporo wysiłku. Jeśli dałeś sobie cel, który jest poza Twoim zasięgiem – bo niestety nie wszystko da się osiągnąć – wtedy sięzniechęcisz.

  • Realny

Nie wszystko w życiu da się osiągnąć, nawet, jeśli mamy dużo szczęścia. Skup się na celach, przy których jesteś pewny ze dasz radę je zrealizować.

  • Terminowy

Wyznacz sobie konkretną datę, do której zrealizujesz swój cel. Mogą być to nawet więsze terminy przeznaczone na cele życiowe. Pamiętaj, że jeżeli nie wyznaczysz daty to nawet małe osiągnięcia zabiorą Ci masę czasu i się tylko zniechęcisz.

Ta metoda pozwoli Ci pozwoli przejąć kontrolę na Twoim życiem, sprawi, że osiągniesz każdy poprawnie określony cel w życiu. Ale pamiętaj, ta zasada nie będzie działała bez Twojego zaangarzowania – co z tego, że poprawnie osiągniesz swój cel, jeśli… nie zaangarzujesz się mocno w jego osiągnięcie. Nie spoczywaj więc na laurach. Działaj.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz także: Jak skutecznie określać swoje cele? […]

trackback

[…] poniedziałek przejrzyj swoje cele na dzień i najbliższy tydzień, ustal, co jest priorytetowe. Potem określ 5-8 najważniejszych […]

trackback

[…] płynął, będziemy dryfować po oceanach nicości, morzach pustki i rzekach straconego czasu. Musimy mieć cel – szczegółowy, mierzalny, ambitny, realny a za razem terminowy. Dzięki temu będziesz wiedział, dokąd płyniesz oraz przejmiesz kontrolę na Twoim życiem. […]

trackback

[…] Postaw sobie wyraźne cele. Bądź statkiem, który wie dokąd płynie, kapitanem, który wie czego chce. Pamiętaj, że osiągnięcie celu wymaga czasu, dlatego na początku pozwól sobie na małe kroki. Pracuj nad sobą, pokonuj bariery i wychodź powoli ze swojej strefy komfortu. Zmień myślenie i pracuj nad sobą. […]