Motywacja, Rozwój osobisty, Wypalenie zawodowe

Jak zmotywować się do działania po krótkiej przerwie?

Każdy człowiek, nawet ten najsilniejszy psychicznie, kiedyś będzie miał chwilę zwątpienia. Chwilę, w której to najprawdopodobniej nie będzie w stanie wykrzesać z siebie sił, do wykonania kolejnych czynności. To w miarę naturalna kolej rzeczy, gdyż złapać może to nas w każdej chwili.


Kiedy już poczujesz się zmęczony i już przez Twoją głowę przeglą przejdą najczarniejsze myśli, nadejdzie pora, by obrócić całą sytuację o 180 stopni. Jak sobie poradzić z sytuacją kryzysową? Jak powrócić do stu procentowej sprawności fizycznej, umysłowej czy w pracy?

Gdy już nadejdzie taki moment lub poczujesz że nadchodzi, najgorsze co możesz zrobić to wmawianie sobie cię ominie, lub po prostu Ciebie to nie dotyczy. Otóż, nie ominie i będziesz go musiał po swojemu przeżyć. Jeśli zaczniesz ignorować, to prędzej czy później do Ciebie powróci, ale ze zdwojoną siłą.

Cóż zatem zrobić? Jak żyć?

Przede wszystkim ważne, byś zrobił sobie przerwę i zmienił otaczające Cię otoczenie. Może to być zwykły urlop. Zmień otoczenie, zapomnij na ten moment o klientach, toksycznych znajomych czy problemach. Popatrz na przyrodę, wycisz swoje myśli daj organizmowi trochę adrenaliny podczas wędrówki po lesie czy górach.

Jeśli nie masz już urlopu, siedź sobie lub niedzielę w taki sposób jak lubisz, ale aktywnie. Zaplanuj weekend wcześniej i zrealizuj w stu procentach. Zaczerpnij powietrza, załóż sluchawki i idź pobiegać. Weź rower – jeśli nie masz – wypożycz miejski. Spędz dzień na powietrzu. Cały dzień poświęć dla siebie.Tylko Ty, Twoje pozytywne myśli i natura.
Jeśli już odpoczales od codziennych wyzwań i nabrałeś siły kolejne z nich, to zadaj sobie pytanie: “skąd mialem/am taki kryzys?”. Jeśli potraktujesz to poważnie, to w przyszłości unikniesz podobnych sytuacji.

Może za mało sypiasz? Może masz jakieś toksyczne relacje z przyjaciółmi, rodziną czy znajomymi? Może masz problemy, które skutecznie możesz przekłuć w wyzwania? A może po prostu, źle się odżywiasz i masz stresujący tryb życia?

Na to ostatnie pytanie warto odpowiedzieć sobie uczciwie. Co jem na codzień? W jakich godzinach jadam i co najważniejsze, z czego składają się moje posiłki? Sprawdź to, analizując posiłek, skład poszczególnych składników, czy chociażby napojów, które pijesz. Jeśli dostarczasz swojemu organizmowi za dużo cukru, w postaci napojów słodzonych, to nie dziw się, że waga wzrasta i nic Co się nie chce. To jak i kiedy jesz, ma duże znaczenie dla Twojego rozwoju osobistego i samopoczucia.

Jeśli zauważysz, że coś jest nie tak, reaguj. Nie czekaj, aż zawiozą Cię do szpitala i przymusowo wykonają badania. Działaj i reaguj wcześniej, na wszystkie oznaki osłabienia i związanej z nią prokrastynacji.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments